twitter

Tribina Društva ljubitelja fantastike LK: The Toys That Made Us – Mali uvod u kolekcionarstvo igračaka i figura

TV-serija “The Toys That Made Us” je bila povod za najnoviju tribinu Društva ljubitelja fantastike “Lazar Komarčić” koja je tako poslužila da se na jednom mjestu okupe ljudi koji se i dalje bave svojim omiljenim igračkama i figuricama. Uz moderatora Miljana Tanića o svojim omiljenim igračkama su pričali Bojan Marković, Nikola Todorović i Predrag Dimitrijević.

Miljan Tanić je, na samom početku, napomenuo da su prikazane samo četiri epizode ove serije koja se bavi čuvenim franšizama igračaka – u prvoj sezoni već su se vidjele priče o “Star Wars”, Barbiki, Hi-Menu i Dži-Aj Džou. Ostaje nam da sačekamo “Lego”, “Hello Kitty”, Transformerse i “Star Trek”.

Za prisutne ove serija je definitivno “simpatična” i “vraća u detinjstvo” a donosi i pregršt interesantnih informacija – mada prevashodno za one koji nisu vatreni kolekcionari i ozbiljnije pratili pojavljivanje ovih igračaka i figurica na tržištu. Interesantno je da serija istresa i “gomilu prljavog veša”, što ne treba da čudi jer je riječ o industriji vrijednoj milijarde dolara. Gledaoci su u prilici i da vide sve (sem Lukasa) kreatore ovih čuvenih proizvoda, ali je jedna od zamjerki bila što “Lego” epizoda još nije objavljena iako je riječ o najstarijem proizvodu (ali, pošto nije američki…).

 

Nikola Todorović smatra da je logično što su se tvorci serije “fokusirali na 80-te koje su sada u žiži interesovanja i vuku svu nostalgiju”, a upravo je tu i razgovor skliznuo na temu kada su se te igračke pojavile na domaćem tržištu. Sećanja na to su raznorazna, ali čini se da su se takve igračke prvobitno pojavljivale po čuvenim “komisionima”, pa bi sporadično stizale u robne kuće. Naravno, bili su tu čak i šverceri koji su se bavili svime za čime je postojala potražnja – pa čak i ako je riječ o igračkama, podsjetio je Predrag Dimitrijević.

Bojan Markoviće je odveo priču u dodatno egzotične vode prisećanjem na figurice Mastersa koje su u tadašnju Jugoslaviju stigle iz Indije, a interesantna je priča i o Transformersima iz Meksika, dodatno bojenim pošto je originalna boja sadržala olovo, što nije bilo prihvatljivo za Evropu, pa je udaran novi “prihvatljivi” sloj.

Kasnije, tokom razgovora, čuli smo da su čak neke od ovih igračaka bar pakovane, ako ne i pravljene na ovim prostorima. Za domaće klince one su katastrofalno izgledale, ali sada postižu veliku cijenu kod kolekcionara širom svijeta!

Izvor: Pogled iz svemirskog broda