twitter

Čarobna knjiga objavila “Put srca”

U izdanju Čarobne knjige objavljen je roman „Put srca“ Majkla Džona Harisona, istaknutog predstavnika novog talasa britanske fantastike i jednog od najvrsnijih stilista žanra, piše portal pogled iz svemirskog broda. Njegovim delima priznanje su odali brojni velikani savremene fantastike poput: Klajva Barkera, Nila Gejmena, Anđele Karter, Vilijema Gibsona, Ijana Benksa, Čajne Mjevila i mnogih drugih.

U „Putu srca“ Harison donosi začudnu i potresnu priču koja prevazilazi žanrovske odrednice i u kojoj se vješto miješaju individualna ljudska drama, mitologija, seksualnost i romantična i mračna prošlost i sadašnjost Evrope – i u vidu jedinstvenog mita, nesvakidašnje priče u priči.

Jedne tople majske noći troje studenata na Kembridžu izvelo je magijski ritual koji će im nepovratno promjeniti živote. Godinama kasnije, nijedno od učesnika ne može da se sjeti šta se tačno dogodilo, ali ono malo što znaju ne uspijeva da ih oslobodi sveprožimajuće jeze. Pem Stajvesant pati od epilepsije i prate je čudne vizije, a njenog muža Lukasa progone tajanstveni demoni. Njihov najbolji prijatelj i treći učesnik obreda naizgled je najmanje zahvaćen prokletstvom iz prošlosti i čini sve što može da im pomogne da premoste jaz u svom odnosu…

Roman „Put srca“ predstavlja maestralni poduhvat brisanja svih granica, počev od onih između stvarnosti i uma, pa do onih između ljubavi i užasa. Harison pokazuje majstorstvo u kontrolisanju likova, jezika i pejzaža, kao i sposobnost da na briljantan način, uz upotrebu natprirodnih elemenata, istraži teme kao što su smrt i gubitak.

Prevod romana uradio je istaknuti srpski pisac fantastike i urednik Darko Tuševljaković, koji o Harisonovom djelu u svom osvrtu, između ostalog, kaže: „To je roman o bjegu iz stvarnosti, iz koje se ne može pobjeći. Ali, kao i većina Harisonove proze, Put srca je i roman o pisanju, o ulozi proze u našem životu, o značaju fantazije, kao i opasnostima koje bezrezervno prepuštanje njoj može da donese. U tom smislu, ovo je, idiosinkratično ostatku opusa autora, subverzivna knjiga, koja se služi žanrovskim elementima kako bi ukazala na ograničenja žanra, te je, stoga, i knjiga koja, ne služeći se udarcima ispod pojasa ili persiflažom, prevazilazi te granice, obraćajući se aktivnom, zaintrigiranom, zapitanom čitaocu“.

 

Izvor i foto: sfpisb.wordpress.com

Redakcija portala REFESTICON

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.