twitter

Cijena radosti Stivena Eriksona redefiniše temu prvog kontakta

Od autora serijala „Pripovijest iz Malaške knjige palih“, Stivena Eriksona, stiže nam Cijena radosti: Nožem u srce, prvi roman kojim proslavljeni pisac epske fantastike čini, za mnoge, iznenađujući iskorak u žanrovske okvire naučne fantastike. 

Kroz temu prvog kontakta, autor sprovodi analizu aktuelnih društvenih problema i postavlja neka od suštinskih pitanja u vezi sa zabrinjavajućom budućnošću ljudske vrste i potencijalnim prijetnjama od samouništenja (ratovima, ekološkim katastrofama, iscrpljenjem resursa, itd), ujedno istražujući kako bi svijet mogao da izgleda kada bi čovječanstvo bilo kadro da odbaci okove nejednakosti i eksploatacije. 

Radnja romana Cijena radosti prati dolazak miroljubivih vanzemaljaca, pred kojima je zadatak da sačuvaju ekosistem Zemlje. Ljudi su prepoznati kao glavni uzročnik problema, a da bi došljaci iz svemira ispunili svoj cilj, iskorenjuju svaku vrstu nasilja i pružaju hranu i utočište svim stanovnicima planete. Ratovi prestaju, vojno-industrijski kompleks postaje izlišan. Droge, alkohol i cigarete gube efekat. Lokalne ekonomije propadaju. Omogućeno je slobodno kretanje i državne granice gube smisao. 

Pisac nam omogućava da razvoj događaja pratimo iz ugla predsjednika i premijera različitih država, medijskih mogula, trgovaca oružjem i drugih predstavnika ovdašnje civilizacije i saznamo kako se snalaze u novonastaloj situaciji.

 U trenutku kada uvede čitaoca iza kulisa moći i otkrije mu kako se političari i medijski magnati nose sa promjenama u načinu upravljanja svjetskom populacijom i ekonomijom, piscu se pruža prilika da sprovede ozbiljnu analizu aktuelnih društvenih problema, iznese kritiku i ponudi moguće rješenje – nešto što je svojstveno žanru naučne fantastike. 

Erikson u svom djelu, piscima naučne fantastike odaje poseban tretman pa i ulogu spasioca. Pored izmišljenih likova, kakvi su spisateljica naučne fantastike Samanta Ogast – koju vanzemaljci otimaju i stavljaju u službu svog glasnogovornika – te pisca Ronalda Karpentera, u knjizi se pojavljuje i stvarni pisac naučne fantastike, Kanađanin Robert Dž. Sojer. 

Pored kritike, koja Cenu radosti svrstava u red najkvalitetnijih SF ostvarenja na temu prvog kontakta objavljenih tokom poslednje decenije, ni sam Sojer ne krije svoje oduševljenje Eriksonovim romanom istakavši da se radi o remek-delu „originalnom ostvarenju, briljantno zamišljenom i besprekorno izvedenom, sa fascinantnom centralnom idejom o suzbijanju ljudskog nasilja“. 

Prevod romana je uradio Goran Skrobonja, a knjigu je, kao i sva dosadašnja Eriksonova dela, objavila Laguna. 

Stiven Erikson (1959) je, osim studija arheologije i antropologije, završio i kurs kreativnog pisanja u Književnoj radionici Ajove. Serijal „Pripovest iz Malaške knjige Palih“ proslavio ga je u celom svetu i osigurao mu mesto među najznačajnijim autorima žanra epske fantastike. Njegova dela istovremeno se čitaju kao angažovana kritika savremenog društva i ljudske civilizacije, kao veličanstveni ep, ali i kao vrtoglava pustolovina. Živi u Kanadi.

 

Izvor i foto: art-anima.com                                                                                                                                                                                                                                       

Tekst objavila: Sanida Kajević                                                                                                                      

Redakcija portal Refesticon                                                                                                                      

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.