twitter

KRUG Dejva Egersa – distopijska vizija bliske budućnosti

Tiranija transparentnosti, prisustvo na društvenim mrežama, potreba da se predstavimo u najboljem svijetlu, informacije koje o nama imaju vlada, Gugl i Fejsbuk… Sve su ovo teme kojima se u romanu Krug bavi jedan od vodećih američkih autora Dejv Egers. On upozorava na opasnosti u društvu opsednutom tehnologijom, predstavljajući zastrašujuću viziju budućnosti u kojoj privatnost nestaje.

Mej Holand ne može da vjeruje koliku sreću ima. Zaposlila se u savršenoj kompaniji – najnaprednijoj, najhumanijoj, najuticajnijoj na svijetu, centru čitavog svjetskog napretka.

Krug je savez sjajnih umova generacije. Ovde je Mej okružena istomišljenicima, svi je vole, njen rad je cenjen. Oduševljava je modernost ove kompanije sa sedištem u ogromnom kampusu u Kaliforniji, gde žurke traju celu noć, poznati muzičari sviraju na travnjaku, održavaju se sportske aktivnosti, klubovi, trpeze…

Moćniji od Gugla i Fejsbuka, Krug je tehnološki gigant koji je razvio najpopularnije društvene medije, najefikasniji sistem pretraživanja interneta, hiljade aplikacija koje znatno pojednostavljuju život ljudi. Lični imejl nalozi korisnika, njihovi profili na društvenim mrežama, onlajn plaćanja povezani su univerzalnim programom kontrole. Rezultat: svako ima samo jedan identitet na mreži.

Došla je nova era otvorenosti i duha zajednice. Krug stvara novi svijet, u kojem nema zločina, gdje svi znaju sve jedni o drugima, gdje je vaš život otvorena knjiga, svijet bez tajni, bez zavisti i zla. Ali ako želite da budete sami – pazite se. Čovječanstvo želi da vas prigrli i neće se zaustaviti ni pred čim. Uostalom, ako ne radite ništa loše, zašto biste uopšte morali da se krijete?

Prevod romana Krug uradili su Jelena Maksimović i Nebojša Marić.

Dejv Egers (1970) je jedna od ključnih ličnosti na savremenoj književnoj sceni. Kao romanopisac oglasio se najprije autobiografskim romanom o nekonvencionalnom odgajanju osmogodišnjeg brata, naslovljenim Potresno djelo zapanjujuće genijalnosti. Ovo djelo uvršteno je na listu najboljih romana prve decenije 21. vijeka. Za svoja kasnija djela (Šta je šta: autobiografija Valentina Ačaka Denge, Zejtun, Hologram za kralja) nagrađen je brojnim priznanjima, a uspješno se okušao i kao scenarista. Osnivač je izdavačke kuće McSweeney i suosnivač književne serije Glas svjedoka, koja koristi usmenu istoriju da osvetli krize ljudskih prava. Dobitnik je Dejtonske književne nagrade za mir i nagrade za humanitarni rad Muhamed Ali. Član je Američke književne i umjetničke akademije. Prema njegovom romanu Hologram za kralja 2016. godine snimljen je film sa Tomom Henksom i Emom Votson u glavnim ulogama.                                                                                                                                                                                                

 

Izvor i foto: art-aniam.com                                                                                                          

Tekst objavila: Sanida Kajević                                                                                                                    

Redakcija portala Refesticon                                          

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.