Odabrano 29 priča za zbirku “Trium reginarum”

Žiri šestog Regionalnog festivala fantastične književnosti REFESTICON odabrao je 29 priča za zbirku “Trium reginarum”, o srednjevjekovnim vladarkama Mari Crnojević, Katarini Kosača i Milici Hrebeljanović.

Od pristiglih 45 priča iz cijelog regiona petočlani žiri je odabrao 14 autora priča iz Srbije, po šest iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine, dvije iz Hrvatske i jednu priču autora koji živi u Njemačkoj.

Predsjednik žirija, bosansko-hercegovački pisac Adnadin Jašarević, obrazlažući odluku istakao je da je broj i kvalitet priča zapravo rezultat ispravno odabrane teme, jer, kako je kazao, inspirativno je pisati o ženama koje su sastavni dio legende, etnosa, kulture naroda u regionu.

“Zbirka “Trium reginarum” ima revolucionarni koncept. Uspjeli smo da pronađemo porodične, društvene, kulturološke veze, kako bi tri značajne kraljice – crnogorsku, bosansku i srbijansku spojili u jedno djelo, kao i autore iz država iz kojih ove kraljice potiču”, podvukao je Jašarević.

Pored Jašarevića, koji je bio predsjednik, ove godine u žiriju su se našli i Blaga Žurić iz Bijelog Polja, Tihomir Jovanović iz Beograda, Mirko Grdinić iz Pazina i Šeki Musić iz Bara.

 

Spisak odabranih priča za zbirku “Trium reginarum”:

1. Zoran Petrović (Beograd) - TAHIRI HANUMA

2. Vanja Spirin (Zagreb) - NAJADE

3. Marijan Mašo Miljić (Podgorica) - MARINA RUŽA

4. Branislav Janković (Niš) - OPROŠTAJ

5. Aida Sečić Nezirević (Sarajevo) - PRED SMRT U RIMU

6. Miloš Mihailović (Novi Sad) - RUHO OGNJEVITO

7. Relja Antonić (Šabac) - HRASTOVINA I TAMJAN

8. Dinko Osmančević (Banja Luka) - MAJKA

9. Goran Ćurčić (Zrenjanin) - TROJEDINI MEDALJON

10. Anto Zirdum (Vitez) - UDADBENA DIPLOMACIJA

11. Tatjana Milivojčević (Sremska Mitrovica) - ZAPISANO U KRVI

12. Alma Zornić (Sarajevo) - VRIJEME JE

13. Danica Bogojević (Užice) - LJUBAV, VERA , NADA

14. Milena Stojanović (Paraćin) - KNEGINJA SANAK USNILA

15. Tamara Babić (Bajrout) - KOLIKO JE ANANASA POTREBNO DA BI SE PROMIJENILA POVIJEST

16. Dragan Popadić (Tivat) - MAJKA I KĆERKA

17. Ivan Veljković (Svilajnac) - PREPISKA

18. Mirko Tomić (Bijelo Polje) - HRONIČAR

19. Sanela Piranić (Sarajevo) - ZEMLJA ZMAJEVA

20. Mihaela Marija Perković (Zagreb) - TRI KRALJICE

21. Andrija Petković (Tivat) - MIRAZ KRALJICE KATARINE

22. Nenad Petrović (Beograd) - IZGUBLJENI LIK KKK

23. Marko Vujović (Podgorica) - TRE SORELLE

24. Balša Cvetković (Kolašin) - BOGINJA KLAUSTROFILIJE

25. Danijela Vulićević (Aranđelovac ) - BRDO BEZ ODJEKA

26. Mira Satarić (Beograd) - MILIČIN IZBOR

27. Mirnes Alispahić (Sarajevo) - KRALJICA FANTOMSKOG KRALJEVSTVA

28. Bojan Brnjoš (Zrenjanin) - STRANKINJA

29. Irena Ilić Vasiljević (Novi Sad) - OGLEDALO

 

 

 

 

Autorka: Sanja Čujović

Foto: RBP

Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BIJELO POLJE