REFESTICON 21: ODABRANE PRIČE UČENIKA ZA ZBIRKU BIO JEDNOM JEDAN VIRUS, ZMAJEVA JAJA NAJBOLJIMA
Kratke priče 42 učenika iz Crne Gore odabrane su za zbirku Bio jednom jedan virus koja se objavljuje u sklopu devetog Regionalnog festivala fantastične književnosti REFESTICON 21, a najbolje rangirane očekuje nagrada Zmajevo jaje. Tročlani žiri Nađa Durković iz Podgorice, Izet Erović i Radoman Čečović iz Bijelog Polja bodovao je više od 56 priča koje su stigle na treći državni literarni konkurs koji je ove godine za temu imao virus 21.
U kategoriji srednjih škola prvo mjesto i Zlatno zmajevo jaje osvojila je Maša Rovčanin, učenica drugog razreda Gimnazije ''Slobodan Škerović'' iz Podgorica za priču A38-K. Srebrno zmajevo jaje pripalo Luki Tapuškoviću, učeniku četvrtog razreda SSŠ ''Sregije Stanić'' iz Podgorice za priču Zakletva, dok je treće mjesto i Bronzano zmajevo jaje dobila učenica prvog razreda Srednje stručne škole iz Bijelog Polja Kristina Rakonjac, za priču Koronino carstvo.
Kada je riječ o osnovnim školama u kategoriji od sedmog do devetog razreda prvo mjesto i Zlatno zmajevo jaje osvojio je Radivoje Durutović, učenik devetog razreda, OŠ ''Vuk Karadžić'' iz Podgorice za priču Rupa se jednostavno zatrpava. U ovoj kategoriji drugu nagradu i Srebrno zmajevo jaje su podijelili Jovana Stanišić, učenica devetog razreda, OŠ ''Narodni heroj Savo Ilić'' iz Kotora za priču Virus 21 i učenik sedmog razreda OŠ ''Njegoš'', iz Kotora Vojin Begović za priču Virus nas je spasio. Dok je Bronzano zmajevo jaje pripalo Lauri Bilafer, za priču Svjetski putnik C 21, učenici osmog razreda OŠ ''Narodni heroj Savo Ilić'' iz Kotora.
Anonimnim bodovanjem je ocjenjivana i kategorija učenika od četvrtog do šestog razreda u kojoj je Zlatno zmajevo jaje pripalo Milici Kovač za priču Virus - juče, danas, sjutra, a Srebrno zmajevo jaje Luki Radonjiću, za priču Čovjek je ipak glavni krivac, učenicima šestog razreda OŠ ''Narodni heroj Savo Ilić'' iz Kotora. U ovoj kategoriji Bronzano zmajevo jaje je osovojio Ognjen Femić učenik šestog razreda OŠ "Braća Ribar" iz Bijelog Polja za priču Ljubav i virus.
Prema riječima članice žirija Nađe Durković broj priča u ovoj zbirci svjedoči o kvalitetu i o veoma teškom izboru koji je bio pred žirijem. ''Uvažavajući kriterijume sintakse koja je primjerena uzrastu, a imajući na umu fantastičnu književnost kao žanr, članovi žirija su, nezavisno jedno od drugoga, ujednačeno ocijenili najbolje radove iz tri uzrasne kategorije'', navela je savjetnica za izdavaštvoZavoda za udžbenike i nastavna sredstva Podgorica.
Treća zbirka iz ove međunarodne edicije biće promovisana na festivalu u Bijelom Polju od 24. do 27. juna. Organizatori napominju da će zbog trenutne zdravstvene situacije na čin dodjele nagrada pozvati samo dobitnike Zmajevih jaja.
Organizator devetog REFESTICON-a je Lokalni javni emiter Radio Bijelo Polje, suorganizator Javna ustanova Ratkovićeve večeri poezije, a partner NVO Akademija društvenih nauka.
Odabrane priče:
Kategorija srednje škole
1. A38-K - Maša Rovčanin, 2razred, JU Gimnazija ''Slobodan Škerović'', Podgorica
(Zlatno zmajevo jaje – prvo mjesto u kategoriji srednje škole)
2. Zakletva - Luka Tapušković, 4razred, JU SSŠ ''Sregije Stanić'', Podgorica
(Srebrno zmajevo jaje – drugo mjesto u kategoriji srednje škole)
3. Koronino carstvo - Kristina Rakonjac, 1razred, JU ''Srednja stručna škola'', Bijelo Polje
(Bronzano zmajevo jaje – treće mjesto u kategoriji srednje škole)
4. Bez emocija - Sofija Kaluđerović, 2razred, JU Gimnazija ''Slobodan Škerović'', Podgorica
5. Proksimanci ili ne - Marko Vulević, 4razred, JU Gimnazija ''Panto Mališić'', Andrijevica
6. Hvala - Vojin Nedović, 1razred, JU Gimnazija ''Miloje Dobrašinović'', Bijelo Polje
7. Crnilo plavih očiju - Andrijana Obradović, 3razred, JU SMŠ ''17. Septembar'', Žabljak
8. Koraci do smrti - Milica Vojinović, 3razred, JU SMŠ ''17. Septembar'', Žabljak
9. Herbarijum - Vasilisa Rašović, 1razred, JU Gimnazija ''Kotor'', Kotor
10. Kristalnim oružjem do slobode čovječanstva - Željana Cmiljanić, 1razred, JU ''Srednja elektro-ekonomska škola'', Bijelo Polje
11. Neobičan susret - Marija Vuković, 4razred, JU ''Stručna medicinska škola'', Podgorica
Kategorija 7, 8 i 9 razred
1. Rupa se jednostavno zatrpava - Radivoje Durutović, 9 razred, JU OŠ ''Vuk Karadžić'', Podgorica
(Zlatno zmajevo jaje – prvo mjesto u kategoriji od 7 do 9 razreda)
2. Virus 21 - Jovana Stanišić, 9razred, JU OŠ ''Narodni heroj Savo Ilić'', Kotor
(Srebrno zmajevo jaje – drugo mjesto u kategoriji od 7 do 9 razreda)
3. Virus nas je spasio - Vojin Begović, 7razred, JU OŠ ''Njegoš'', Kotor
(Srebrno zmajevo jaje – drugo mjesto u kategoriji od 7 do 9 razreda)
4. Svjetski putnik C 21 - Laura Bilafer, 8razred , JU OŠ ''Narodni heroj Savo Ilić'', Kotor
(Bronzano zmajevo jaje – treće mjesto u kategoriji od 7 do 9 razreda)
5. Virus gospodarica - Maria Kuznjecova, 8razred, JU OŠ ''Dašo Pavičić'', Herceg Novi
6. Bajka o Koroni - Merjem Spahić, 8razred, JU OŠ ''Vladislav Sl. Ribnikar'', Bijelo Polje
7. Iskupljenje - Drago Rapovac, 7razred, JU OŠ ''Njegoš'', Kotor
8. Strip ''Virus 21'' - Sofija Peričić, 8razred, JU OŠ ''Branko Brinić'', Tivat
9. Čudesni lijek iz sna - Nina Doljanica, 7razred, JU OŠ ''Narodni heroj Savo Ilić'', Kotor
10. Heroji virusa - Marta Borović, 7razred, JU OŠ ''Njegoš'', Kotor
11. Ogrlica - Teodora Barbić, 8razred, JU OŠ ''Branko Brinić'', Tivat
12. Planeta Zemlja 2321. - Nina Vuković, 8 razred, JU OŠ ''Veljko Drobnjaković'', Risan
13. Ispovjest bolničkog kreveta - Tarik Idrizović, 9razred, JU OŠ ''Dušan Korać'', Bijelo Polje
14. Žuti paket - Željana Marstijepović, 7razred, JU OŠ ''Meksiko'', Bar
15. Beležnica - Jovana Velimirović, 8 razred, JU OŠ ''Maksim Gorki'', Podgorica
16. Vila Ljupka i kralj Zloćko - Ilija Radonjić, 8 razred, JU OŠ ''Pavle Rovinski'', Podgorica
17. Očekuj neočekivano - Staša Obradović, 7razred, JU OŠ ''Marko Miljanov'', Bijelo Polje
18. Kod sudbine - Anđela Grujić, 8razred, JU OŠ ''Dušan Korać'', Bijelo Polje
19. Izolovan - Miroslav Vujnović, 7razred, JU OŠ ''Savo Pejanović'', Podgorica
20. Lekcija čovječanstvu - Katarina Bojović, 8razred, JU OŠ ''Branko Božović'', Podgorica
21. Gospodin Koronko - Elena Vasiljević, 7razred, JU OŠ ''Mileva Lajović - Lalatović'', Nikšić
22. Virus - Marija Mašanović, 7razred, JU OŠ ''Jugoslavija'', Bar
23. Solidarnost u naletu epidemije - Danica Račić, 9razred, JU ''Druga osnovna škola'', Budva
24. Povratak očiju iz pakla - Anđela Vulović, 8 razred, JU OŠ ''Veljko Drobnjaković'', Risan
Kategorija 4, 5 i 6 razred
1. Virus - juče, danas, sjutra - Milica Kovač, 6 razred, JU OŠ ''Narodni heroj Savo Ilić'', Kotor
(Zlatno zmajevo jaje – prvo mjesto u kategoriji od 4 do 6 razreda)
2. Čovjek je ipak glavni krivac - Luka Radonjić, 6 razred, JU OŠ ''Narodni heroj Savo Ilić'', Kotor
(Srebrno zmajevo jaje – drugo mjesto u kategoriji od 4 do 6 razreda)
3. Ljubav i virus - Ognjen Femić, 6 razred, JU OŠ "Braća Ribar", Bijelo Polje
(Bronzano zmajevo jaje – treće mjesto u kategoriji od 4 do 6 razreda)
4. Unin strah- Andrea Vuković, 6 razred, JU OŠ ''Anto Đedović'', Bar
5. Bio jednom jedan virus - Nikolas Katharos, 6 razred, JU OŠ ''Narodni heroj Savo Ilić'', Kotor
6. Junak po imenu Luis - Dušan Reljić, 6 razred, JU OŠ ''Dušan Pavičić'', Herceg Novi
7. Lijana - Slađana Mihailović, 6 razred, JU OŠ "Braća Ribar", Bijelo Polje
Napomena: Uredništvo je nakon ocjenjivanja neke naslove izmjenilo jer je bilo više priča pod naslovom Virus 21. Takođe, osim prvorangiranih redosljed priče nije po bodovima već će se u ovom redosljedu naći u knjizi.
Redakcija portala Refesticon
Tekst objavila: Sanida Kajević
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.